Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
„Ha az emberek ezt akarják majd, meg fog történni” – jelentette ki Maia Sandu.
A Románia és Ukrajna között fekvő Moldova elnöke, Maia Sandu az ország jövőjéről beszélt egy műsorban. Mint kiderült: nincs ellenére Moldova és Románia egyesülése,
„Demokratikus ország vagyunk, így a döntéseket a polgároknak kell demokratikus úton meghozniuk. Ha az emberek így döntenek, akkor ez meg fog történni” – jelentette ki Sandu az egyesülés esélyéről.
Hozzátette: amíg azonban az emberek nem akarják, vagy nincs meg az egyesülést szorgalmazó kritikus tömeg, addig nincs napirenden az ügy.
Moldova lakosságának mintegy háromnegyede vallja magát moldávnak, és az ország kétharmada beszéli a helyben moldávnak mondott román nyelvet – a lakosság többi része főleg ukrán és orosz elemekből áll össze.
Ugyanakkor a legfrissebb, elmúlt hónapokban készült kutatások szerint
Ha ez mégis bekövetkezne, akkor Moldova területe és lakossága valószínűleg automatikusan válna EU- és NATO-taggá.
Az Ukrajnában zajló háború miatt jelenleg forró kérdés Moldova helyzete is.
Az Európa egyik legszegényebb országának számító, 2.6 milliós lakosságú, mintegy dunántúlnyi méretű Moldovában eddig nem történtek harci cselekmények. Ugyakakkor egyrészt az ország keleti sávja Transznisztrikai Köztársaság néven gyakorlatilag orosz fennhatóság alatt áll, másrészt számos hír, illetve híresztelés született arról, hogy az oroszok esetleg Moldova irányába vinnék el a háborús cselekményeket.
Nyitókép: MTI/EPA/Dumitru Doru